Wednesday, July 12, 2017

The 2017 Bessie Awards nominations (and two winners)!

With Managing Director Heather Robles (left)
and Executive Director Lucy Sexton (right)
opening a press conference at Gibney Dance Center,
the Bessies organization announced two early winners
and a slate of nominees for the 2017 Bessies Awards
set for October 9 at NYU Skirball Center for the Performing Arts.
(photo: Eva Yaa Asantewaa)


2017 Outstanding Emerging Choreographer Award:
Will Rawls

"for creating astute, genre-eluding work that explores the relationship between movement and language and delves deeply into ideas of transmission, translation, and authorship; and for his multifaceted artistry as choreographer, writer, editor, and curator, expanding the presence of dance and performance."

2017 Juried Bessie Award:
Abby Zbikowski 


"recognized for her rigorous and utterly unique development of an authentic movement vocabulary, employed in complex and demanding structures to create dances of great energy, intensity, surprise, and danger. (2017 Jury: Kyle Abraham, Brenda Bufalino, and Beth Gill)



The 2017 Bessie Awards Nominations



Outstanding Production

Vanessa Anspaugh
The End of Men; An Ode to Ocean
Joyce Unleashed at Abrons Art Center

Kader Attou of CCN de la Rochelle/Cie Accrorap
OPUS 14
Fall for Dance at New York City Center

Bridgman / Packer
Voyeur
Sheen Center

Nora Chipaumire
portrait of myself as my father
BAM Fisher

Antony Hamilton
Meeting
La MaMa and Performance Space 122, COIL 2017

Jessica Lang
Thousand Yard Stare
The Joyce Theater

Ligia Lewis
minor matter
American Realness at Abrons Art Center

Taylor Mac
A 24-Decade History of Popular Music
St. Ann’s Warehouse/Pomegranate Arts

Crystal Pite
The Statement
Performed by Nederlands Dans Theater
New York City Center

Sébastien Ramirez and Honji Wang
Monchichi
BAM Fisher

Abdel Salaam
Healing Sevens
Featuring Forces of Nature Dance Theatre, Asase Yaa African American Dance Theatre, Ill Style & Peace Productions, and Dyane Harvey Salaam
DanceAfrica at BAM Howard Gilman Opera House

Adrienne Truscott
THIS
New York Live Arts


Outstanding Revived Work

Variations on Themes from Lost and Found: Scenes from a Life and other works by John Bernd
Conceived by Ishmael Houston-Jones. Co-directed by Ishmael Houston-Jones and Miguel Gutierrez. John Bernd's music compositions arranged and re-mixed by Nick Hallett. Consultation by Jennifer Monson.
Danspace Project Platform 2016: Lost and Found

About Kazuo Ohno
By Takao Kawaguchi
Japan Society

Stephen Petronio Company
For Trio A (1966), Chair Pillow (1969), and Diagonal (1963) by Yvonne Rainer; Goldberg  Variations (1986) by Steve Paxton; The Courtesan and the Crone (1999) by Anna Halprin
The Joyce Theater


Outstanding Performer

Yeman Brown
In Citizen by Reggie Wilson
BAM Harvey

PeiJu Chien-Pott
In Virginie Mécène’s reimagining of Martha Graham’s 1933 solo, Ekstasis
The Joyce Theater

Sean Donovan
For his body of work with The Builders Association, Faye Driscoll, Witness Relocation, Jennie MaryTai Liu, and Jane Comfort

Jonathan Gonzalez
In minor matter by Ligia Lewis
American Realness at Abrons Art Center

Julie McMillan
In KO-BU by Benjamin Kimitch
Danspace Project

Cast of Riff this, Riff that
By Ephrat Asherie Dance
River to River Festival, Atrium Plaza

Anna Schön
In Citizen by Reggie Wilson
BAM Harvey

Nicholas Sciscione
In excerpts from Steve Paxton’s Goldberg Variations
Presented by the Stephen Petronio Company
The Joyce Theater

Ensemble of the skeleton architecture, or the future of our worlds: Maria Bauman, Sidra Bell, Davalois Fearon, Marjani Forté-Saunders, Melanie Greene, Kayla Hamilton, Jasmine Hearn, Marguerite Hemmings, Nia Love, Paloma McGregor, Sydnie L. Mosley, Rakiya Orange, Leslie Parker, Angie Pittman, Samantha Speis, Charmaine Warren, Marýa Wethers, Ni’Ja Whitson, Grace Osborne and others*
Curated by Eva Yaa Asantewaa
Danspace Project Platform 2016: Lost and Found
*Edisa Weeks and Tara Aisha Willis also appeared in the cast, but are ineligible to vote on or receive awards as current Bessie Awards Committee members.

Daaimah Taalib-Din
In Eclipse: Visions of the Crescent and the Cross by Abdel Salaam
Aaron Davis Hall

Diana Vishneva
For Sustained Achievement with American Ballet Theatre

Cast of we free: DJ BLKWYNTR, Arielle Rosales, and Solo Woods, as well as Courtney Cook, Marguerite Hemmings, Jessica Phoenix and Italy Welton
By Marguerite Hemmings
Gibney Dance: Agnes Varis Performing Arts Center


Outstanding Emerging Choreographer
(* indicates award recipient)

Lela Aisha Jones

Niall Jones

Will Rawls*

Katarzyna Skarpetowska


Outstanding Music Composition/Sound Design

ICTUS ensemble/ROSAS
For Vortex Temporum
By Anne Teresa de Keersmaeker
BAM Next Wave Festival, Howard Gilman Opera House

Chris Kuklis and Will Rawls
For The Planet-Eaters: Seconds
By Will Rawls
River to River Festival, National Museum of the American Indian

Ryan MacDonald
For The End of Men, Again
By Vanessa Anspaugh
Danspace Project

Alisdair Macindoe
For Meeting
By Antony Hamilton
La MaMa and Performance Space 122, COIL 2017


Outstanding Visual Design

Nora Chipaumire
For portrait of myself as my father
By Nora Chipaumire
BAM Fisher

Taylor Mac, Niegel Smith, Machine Dazzle, Mimi Lien, John Torres, Eric Avery, Jawole Willa Jo Zollar
For A 24-Decade History of Popular Music
By Taylor Mac
St. Ann’s Warehouse/Pomegranate Arts

Paulina Olowska
For Slavic Goddesses–A Wreath of Ceremonies
By Paulina Olowska
The Kitchen

Mark Ryden and Brad Fields
For Whipped Cream
By Alexei Ratmansky
Performed by American Ballet Theatre
Metropolitan Opera House

*****

Come to the 33rd annual Bessie Awards on Monday, October 9, at NYU’s Skirball Center for the Performing Arts. Tickets will go on sale August 1.

For more information, click here.

Follow the Bessies on Facebook / #theBessies / @bessieawards

Subscribe in a reader

No comments:

Copyright notice

Copyright © 2007-2016 Eva Yaa Asantewaa
All Rights Reserved

Popular Posts

Labels